Austrálie

Austrálie je nejmenší kontinent na Zemi. Patří mezi velmi oblíbené turistické cíle.

Austrálie - zobrazit všechny informace »

Poznávací zájezdy Austrálie

Poznávací zájezdy Austrálie

1. - 4. den odlet do Sydney (procházka k budově Opery UNESCO přes čtvrť The Rocks v blízkosti slavného Harbour Bridge), návštěva přístavu Darling Harbour, možnost prohlídky třetího největšího akvária na světě nebo muzea lodí, plavba lodí na nejoblíbenější pláž v Sydney - Manly Beach kolem budovy Opery a Harbour Bridge, večer grilování na pláži 5. - 6. ...

cena na vyžádání Zobrazit

 

Mapa destinací

Austrálie - informace

Základní informace o Austrálii

Rozloha Austrálie: 7 682 300 km2

Délka pobřeží Austrálie: 25 760 km

Nejvyšší hora Austrálie: Mount Kosciusko 2 230 m

Nejnižší bod Austrálie: Eyreovo jezero -16 m

Nejdelší řeka Austrálie: Murray-Darling 3 780 km

Počet obyvatel Austrálie: 21 007 300

Státní zřízení Austrálie: Federativní stát, konstituční monarchie hlavou státu Britská královna

Ozbrojené síly Austrálie: 63 200

Největší města Austrálie: Sydney ( 4 100 000), Melbourne ( 3 350 000), Perth (2 050 000), Brisbane (1 500 000), Adelaide (1 100 000)

Úřední jazyk Austrálie: angličtina

Etnické složení Austrálie: Evropané 90%, asiaté 7%, původní obyvatelé Aborogines 1,5%, ostatní 2,5 %

Náboženská příslušnost Austrálie: římští katolíci 26 %, anglikáni 24&%, jiní protestanté 17%, bez vyznání 13%, ostatní křesťané 6%, ostatní víry 14%

Měna: 1 Australský dolar = 100 centů

Naděje dožití věku při narození muži: 79 let

Naděje dožití věku při narození ženy: 84 let

Austrálie je nejmenší kontinent na Zemi. Federativní stát Austrálie se skládá ze 6 států & Nový jižní Wales a Victorie na jihovýchodě, Queensland na severovýchodě, jižní Austrálie na jihu, Západní Austrálie na západě a Tasmánie (ostrov ležící jižně od Victorie), dvou pevninský teritorií Severní teritorium (severní a střední Austrálie) a území hlavního města Canbery v Novém Jižním Walesu a dalších ostrovních teritorií.

Australská kontinent omývají vody Tichého oceánu na Východě (Tasmánové moře a Korálové moře), Indického oceánu (na severu Arafurské moře a Timorské moře, na jihu velký Australský záliv).

Povrch Austrálie tvoří tři základní geografické oblasti, Velká Západoaustralská plošina (zaujímá přes 50% Austrálie), Středoaustralská pánev a na východě Velké předělové pohoří.

Historie Austrálie:

Prvními obyvateli byli asi součastní domorodci, kteří přišli do Austrálie cca před 40 000 lety. Prvním Evropanem, který navštívil Austrálii byl v březnu roku 1 606 holandský kapitán Willem Jansz. James Cook navštívil Austrálii roku 1770. Britští ,,zločinci& a političtí odpůrci odsouzení k vyhnanství byli zprvu deportováni do Ameriky, během občanské války začali být deportování do Austrálie, tyto deportace skončily roku 1868. Prudký rozvoj chovu ovci na počátku 19. století začal vytlačovat původní obyvatelstvo z jejich historických obydlí, jejich konec téměř zpečetil objevení zlata. Původní obyvatelé získali hlasovací práva až roku 1962 a do sčítání obyvatelstva byli započítáni až roku 1971.

Počasí Austrálie:

Podnebí v Austrálii se mění se zeměpisnou šířkou a nadmořskou výškou, Austrálii jsou klimatická pásma od tropického na severu po mírné pásmu na jihu země. Nejchladněji je v horách na jihovýchodě a v Tasmánii (ostrov jižně od Melbourne). Leden a únor bývají obvykle nejteplejší měsíce v zemi. Sever Austrálie vykazuje teplé tropické podnebí po celý rok, v létě je zde více srážek. Aridní oblasti centrální a západní Austrálie jsou sužovány suchy po většinu roku, v pánvi Eserova jezera často nenaprší ani 150 mm srážek/rok. Arnhemská země na severním pobřeží Austrálie mají vlhké monzunové klima.

Související odkazy